مقایسه کاشت مو و کلاه گیس

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که کاشت مو راحت تر و بهتر است یا کلاه گیس. از قدیم بسیاری از افرادی که دچار ریزش موی سر شده بودند، به دنبال خرید کلاه گیس مردانه و یا زنانه بودند و به دنبال اطلاع از بهترین و ارزان ترین قیمت کلاه گیس با موی طبیعی بودند. 
با ورود تکنیک های مختلف ترمیم مو و کاشت مو، میزان محبوبیت و استفاده از کلاه گیس، مرتب کمتر شد ولی همچنان عده ای در جهان هستند که به جای استفاده از عمل کاشت مو و یا روش های دارویی درمان ریزش مو، از کلاه گیس استفاده می کنند. 

مقایسه کاشت و کلاه گیس

کلاه گیس مجموعه ای از تارهای موی مصنوعی است که به یکدیگر بافته و یا چسبانده شده است. شاید جالب باشد که بدانید در برخی از کشورهای جهان، امروزه کلاه گیس های کوچکی مورد استفاده قرار می گیرند که فقط بخش های کمی از سر که دچار طاسی شده اند را می پوشانند و به آن "toupee" می گویند و بیشتر مردان از آن استفاده می کنند.
 امروزه در زبان انگلیسی بجای کلمه wig (کلاه گیس) در برخی از مراکز کاشت مو و یا مجامع علمی، از کلماتی مانندhair piece ، hair additions و یا hair system استفاده می کنند. در اینجا مزایا و معایب هر یک از دو حالت استفاده از کاشت مو و یا کلاه گیس را به اتفاق بررسی می کنیم:

- چرا عمل کاشت مو:
عمل کاشت مو مزایای زیادی نسبت به استفاده از کلاه گیس دارد از جمله اینکه نتایج آن دائمی و کاملا طبیعی هستند و از لحاظ هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه است. امروزه با وجود روش ها و تکنیک های جدید مانند کاشت مو به روش Sut، دیگر کسانی که دچار ریزش مو و یا طاسی شده اند نیازی به استفاده از کلاه گیس ندارند. 
در حالت عادی می توان با قاطعیت گفت که در درجه اول کاشت مو بهترین روش برای بازگرداندن موهای از دست رفته است و سپس روش هایی مانند ترمیم مو و درمان دارویی ریزش مو در رده های بعدی قرار دارند. بنابراین معمولا هیچ نیازی به صرف هزینه جهت خرید و استفاده از کلاه گیس وجود ندارد، چون در نهایت یکی از سه روش نامبرده بر روی افراد جواب می دهد. 

- ترس از معلوم شدن کلاه گیس:
بسیاری از کسانی که سالها از کلاه گیس استفاده می کردند، می گفتند که همیشه از این ترس داشتند که هنگام وزش شدید باد، کلاه گیس آنها را باد ببرد. چنین اتفاقی می تواند صحنه خنده داری را پدید بیاورد. یا اگر کسی به سرشان دست بزند، براحتی متوجه می شود که وی کلاه گیس بر سر دارد و همچنین این افراد در زمان شنا در مکان هایی مانند استخر و یا دریا به مشکل برمی خورند و کلاه گیس را باید از سر در آورند. 
 در صورتی که برعکس، کسانی که کاشت مو Sut بر روی آنها انجام می شود، نتایج آن کاملا ماندگار و طبیعی هستند و پس از مدتی می توانند مجددا به امور روزمره خود از جمله کار و ورزش، بدون هیچ ترس و نگرانی بپردازند. 

- هزینه:
در زمینه هزینه کاشت مو به روش Sut می توان با اطمینان گفت که شما یکبار برای این عمل هزینه می کنید که عوارض چندانی هم ندارد و بسیار ساده و سریع انجام می شود. نتایج عمل، معمولا بطور همیشگی بر روی سر آن فرد باقی می ماند و نیازی به صرف هزینه مجدد نیست. اما از طرف دیگر هر چند که خرید یک کلاه گیس ظاهرا ارزان تر است ولی نگهداری از آن نیازمند صرف هزینه است. اغلب گفته می شود که هر 6 هفته یکبار کلاه گیس ها باید سرویس و مرتب شوند که این کار معمولا توسط فروشندگان آن صورت می گیرد که در این زمینه تبحر دارند. این کار مدتی طول می کشد و زمانی که فرد کلاه گیس خود را جهت مرتب کردن وسرویس شدن در اختیار فروشنده می گذارد، نیاز به استفاده از یک کلاه گیس دوم دارد که تا زمان آماده شدن کلاه گیس اولی، باید بر روی سرش بگذارد. این کلاه گیس دوم هم خود نیاز به مرمت و سرویس دارد و همین هر دفعه موجب می شود که هزینه استفاده از کلاه گیس بیشتر شود. علاوه بر اینها، در مواردی فرد مجبور است اقدام به خرید کلاه گیس جدید کند که اینن مسئله هم بر پیچیدگی و مشکلات وی می افزاید. 
کسانی که در دراز مدت از کلاه گیس استفاده می کنند، علاوه بر مشکلات نامبرده مشکل عرق کردن و گرم شدن پوست سر به خصوص در تابستان است و پوست بخش های طاس سر که با استفاده از کلاه گیس پوشانده شده، عرق کرده و کلاه گیس ممکن است بوی بدی بدهد که برای خود فرد و دیگران آزار دهنده است. 

- طاسی:
شاید جالب باشد که این نکته را گوشزد کنیم که استفاده از کلاه گیس می تواند موجب طاسی سر شود و این مسئله یکی از عوارض و معایب کلاه گیس در مقایسه با کاشت مو است. این مسئله به دلیل چسباندن و اتصال لایه زیرین کلاه گیس به سر اتفاق می افتد. این نوع طاسی ناشی از استفاده از کلاه گیس، "traction alopecia" گفته می شود و اگر آن ناحیه که کلاه گیس بر روی آن گذاشته و قرار می گیرد، کم پشت باشد ممکن است همان تارهای مو هم بریزند و وضعیت سر آن فرد بدتر شود.

- استفاده از کلاه گیس:
در برخی از افرادی که دچار ریزش موی موقتی و نه دائم، هستند شاید استفاده از کلاه گیس چندان ایرادی نداشته باشد هر چند که در این حالت هم این کار توصیه نمی شود. برای مثال زنانی که زایمان کرده اند، افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و یا بیماران و افرادی که دچار بیماری های خاص هستند. معمولا خانمها بیشتر از این روش استفاده می کنند برخی از آنها دو یا چند عدد کلاه گیس استفاده می کردند. 
کسانی که در آتش سوزی و یا سایر حوادثی از این قبیل، دچار سوختگی های شدیدی شده اند بطوری که پوست پشت سرشان و موهای شقیقه آنها تمام و یا بیشتر بخش های آنها سوخته و فرد پوست سرش دچار آسیب های شدیدی شده، ممکن است پزشک کاشت مو نتواند برای چنین افرادی این عمل را انجام دهد. البته در برخی موارد چنین افرادی پس از عمل های جراحی صورت گرفته جهت ترمیم پوست شان، با استفاده روش های دیگری مانند ترمیم مو و یا درمان با داروهایی مانند ماینوکسیدیل و یا فیناستراید، تا حدی برخی از نواحی سر آنها مجددا دارای مو شده و فولیکول های مو در آن نواحی رشد کرده اند. بنابر این حتی چنین افرادی هم ممکن است در بسیاری از موارد، نیازی به کلاه گیس نداشته باشند. 

کاشت مو وکلاه گیس

- نتیجه پایانی:

در پایان اینکه به هر دلیلی که افراد دچار ریزش موی سر، کم پشت شدن موها و یا طاسی منطقه ای می شوند، بهتر است در ابتدا به یک کلینیک کاشت مو مراجعه کنند تا پس از بررسی های اولیه و معاینات، بهترین درمان برای بازگرداندن موهای از دست رفته، توسط پزشک کاشت مو برای آنها تجویز شود. 

کلینیک کاشت موی رنسانس با سالها تجربه در زمینه جدیدترین تکنیک ها و روش های درمان ریزش مو در خدمت شماست. 


جهت معاینه و مشاوره شما میتوانید از طریق واتسپ و یا تلگرام با شماره 09122115442 تماس حاصل فرمایید

}
فرم ویزیت آنلاین کاشت مواگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید