درمان ریزش مو

ریزش مو در حالت طبیعی به گونه ایست که حدود 100 الی 150 تار مو دچار ریزش شوند. در این حالت جای نگرانی نیست اما در شرایطی که ریزش موهای سر از این تعداد بیشتر شود و به مرور زمان تعداد تارهای مو از دست رفته بیشتر از موهایی که در آن ناحیه رشد می کنند باشد، موهای آن فرد به اصطلاح کم پشت می شوند و حتی در صورت افزایش ریزش و از دست دادن فولیکول موهای سر ممکن است فرد دچار طاسی شود. 

به همین جهت آگاهی از روش ها و تکنیک های درمان ریزش مو (از جمله کاشت مو و یا بهترین روش ترمیم مو) می تواند کمک موثری به افراد اعم از مردان و زنان کند. شاید تعجب کنید اگر بدانید که امروزه آمار ریزش مو و کم پشت شدن موهای سر نه تنها در مردان بلکه در میلیون ها زن و دختر در جهان اتفاق می افتد و به همین جهت امروزه دانشمندان و متخصصان پوست و مو درباره جدیدترین روش ها و تکنیک های درمان این عارضه تحقیق و پژوهش می کنند. 

اخیرا در خبرها بطور رسمی اعلام شد که درمان جدید طاسی در انگلستان کشف شده و درصد موفقیت آن بسیار بالا بوده بطوری که حتی در مواردی که افراد تحت این آزمایش، دچار طاسی ارثی بوده اند با استفاده از این روش درمانی جدید ظرف چند ماه موهای سر خود را بدست آورده اند. البته این تکنیک جدید همچنان در دست مطالعه و بررسی های بیشتر است و در صورت تایید نهایی و ارائه مواد مورد استفاده در این تحقیق جهت درمان ریزش مو (که گفته شده در آینده به صورت ژل و یا شامپو عرضه خواهد شد) به بازارهای جهانی، باید مدتها (چند سال) صبر کنید. 

البته باز هم تاکید می کنیم که در صورت تایید نهایی این روش جدید و داروی مورد استفاده جهت درمان، چند سال بعد این دارو به تولید و به بازارهای جهان عرضه خواهد شد. در صورت عدم تولید انبوه و یا بروز مشکلات دیگر ممکن است استفاده از این داروی جدید ریزش مو از طرف مجامع جهانی پزشکی بطور جدی توصیه نشود و یا تولید آن با تاخیر صورت گیرد. 

بنابراین تا آن زمان می توان از روش ها و تکنیک های دیگری جهت تقویت مو و یا روش های درمانی موثر دیگر استفاده کرد. روش ها و تکنیک هایی مانند کاشت مو به روش Sut که امروزه کاملا کارایی و نتیجه بخش بودن آنها ثابت شده و با نداشتن عوارض جانبی و از طرف دیگر داشتن مزایای فراوان نسبت به تکنیک های قدیمی تر (مانند کاشت مو fit و یا fut) به عنوان یکی از بهترین راه حلهای برطرف کردن طاسی و یا ریزش موهای سر و ابرو مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین روش ها و شیوه های رایج دیگری نیز در این میان وجود دارند که با تشخیص پزشک می توان از آنها استفاده کرد مانند درمان های دارویی، گیاهی، مزوتراپی، روش prp و یا تکنیک های ترمیم مو که در ادامه آنها را بطور خلاصه به شما معرفی خواهیم کرد. 

البته همانطور که بارها در بخش های مختلف و مقالات دیگر تاکید کردیم پیشگیری از ریزش مو، تقویت مو و همچنین کمک به پر پشت شدن مو اهمیت زیادی دارند و اگر از همان ابتدا به فکر سلامت پوست و موی خود باشید، احتمال کم پشت شدن و از دست دادن موهای شما بسیار کمتر می شود. 

عوامل ریزش مو:

در مقاله دلایل ریزش مو و برخی مقالات دیگر (از جمله مقاله علل و راه های درمان ریزش مو در زنان) به این مسئله بطور مفصل پرداخته ایم. اما جهت یادآوری بطور خلاصه به شما خوانندگان محترم مهمترین دلایل و عوامل ریزش و کم پشت شدن موهای سر را در اینجا معرفی می کنیم:

طاسی و ریزش مو ارثی، مشکلات هورمونی، بیماری ها (به خصوص بیماری های پوست و مو)، مشکلات فشار خون و یا کم خونی، خشک کردن موها با سشوار داغ، عدم رعایت بهداشت فردی، ناراحتی و اختلالات تیروئید، بارداری (در خانمها)، افزایش سن و یائسگی (در خانمها)، درمان های خاص برخی بیماری ها (از جمله شیمی درمانی)، کمبود ویتامین و مواد مغذی لازم برای بدن، استرس و شوک های روحی روانی شدید، شستشوی اشتباه موها در حمام، استفاده بیش از حد از مواد آرایشی و...

هر یک از این موارد می تواند منجر به ضعیف شدن ریشه موها و در نتیجه کم پشت شدن موهای سر شوند. به همین جهت در زمانی که احساس کردید موهای سر شما در حال کاهش هستند، هر چه سریعتر به پزشک متخصص پوست و مو و یا یک کلینیک کاشت مو مراجعه کنید، بهتر است و درمان شما سریعتر صورت گرفته و زودتر می توانید از خالی شدن موهای سر و یا طاسی جلوگیری کنید. 

درمان ریزش مو

روش های درمان ریزش مو:

در حال حاضر جدیدترین و بهترین روش های درمانی مورد استفاده جهت قطع ریزش و حتی بدست آوردن تار موهای ریخته شده عبارتند از:

کاشت مو:

کاشت مو یکی از موثرترین روش هایی است که بیشتر پزشکان و متخصصان در طول دهه های گذشته به افرادی که دچار کم پشت شدن و یا طاسی سر شده اند، توصیه کرده اند. کاشت مو تا چند سال پیش با استفاده از تکنیک هایی مانند fit، BHt و یا fug صورت می گرفت. در این روش ها در کنار نتیجه نهایی مورد نظر، عوارض جانبی و معایبی  بروز می کردند که گاهی موجب ناراحتی افراد می شد. از جمله دوره نقاهت طولانی، درد و خونریزی (هر چند به مقدار کم)، اسکار زخم (جای زخم و بخیه)، نیاز به بخیه، استفاده از داروهای بی حسی و یا بی هوشی جهت انجام عمل، امکان بروز خطای انسانی و ...

اما امروزه با تکنیک کاشت مو Sut دیگر نیازی به نگرانی نیست و این عمل جراحی کاشت مو در حال حاضر پیشرفته ترین و جدیدترین روش درمانی است که در جهان توسط موسسات و کلینیک های کاشت و پیوند مو مورد استفاده قرار می گیرد و به تایید مجامع علمی جهان نیز رسیده است. 

در ایران تکنیک Sut توسط موسسه کاشت و ترمیم موی رنسانس صورت می گیرد و آمار بالای رضایت مشتریان در طول سالهای گذشته و نداشتن عوارض جانبی این روش، به خوبی نشان دهنده موفقیت و کارآمدی آن می باشد. 

ترمیم مو:

گاهی برای برخی افراد به دلایلی (از جمله سن و سال و یا تحت درمان بیماری های خاص قرار داشتن) نمی توانند از کاشت مو برای آنها استفاده کرد، در چنین شرایطی روش ها و تکنیک های ترمیم مو کمک موثری به این مسئله می کنند و فرد می تواند با استفاده از این تکنیک ها تا حد زیادی مشکل ریزش و کم پشت شدن موها را برطرف نموده و حتی بعدها آماده کاشت مو شود. 

درمان دارویی ریزش مو:

درمان دارویی نیز یکی از روش های موثر است البته به شرط اینکه فرد از لحاظ شرایط مورد نظر استفاده این داروها در وضعیت مناسبی باشد و همچنین حتما این کار زیر نظر پزشک متخصص و به تجویز وی باشد. خوشبختانه امروزه با استفاده از داروهایی موثری می توان تا حدودی جلوی ریزش موهای سر و حتی ابرو و ریش و سبیل را تا حدودی گرفت که در مقالات فیناستراید عوارض و درمان ریزش مو و همچنین ماینوکسیدیل مزایا عوارض و نحوه استفاده درباره دو داروی مهم "فیناستراید" و "ماینوکسیدیل" که استفاده از آنها در سطح جهان گسترش پیدا کرده است، نوشته ایم و در صورت تمایل می توانید به مقالات فوق مراجعه کنید. 

امروزه درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل و یا فیناستراید یکی از بهترین گزینه هایی است که پزشکان متخصص پوست و مو (در کنار روش هایی مانند کاشت مو و یا ترمیم مو) جهت درمان ریزش مو مردان و زنان می توانند تجویز کنند. البته در مواردی که فرد دچار طاسی شده و یا ریزش موهای وی بنابه دلایلی بسیار شدید است شاید استفاده از داروها به تنهایی جواب ندهد و از راه های معرفی شده بهتر بتوان نتیجه گرفت که البته همه اینها باز هم بستگی به شرایط فرد و تشخیص پزشک دارد.

روش های prp و مزوتراپی:

روش ها و تکنیک هایی مانند تکنیک prp و همچنین مزوتراپی نیز در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند و حتی ممکن است این روش ها را با تکنیک های درمانی دیگر ترکیب کرد تا بهترین نتیجه بدست آید. در مقاله مقایسه مزوتراپی و PRP ما این دو روش را معرفی و مقایسه کرده ایم اما بطور خلاصه در این بخش نیز یادآوری می کنیم که در روش prp، پلاسمای خون فرد که جداسازی شده به پوست سرش تزریق می شود ولی در مزوتراپی مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز به پوست سرش تزریق می گردد. این دو روش در برخی افرادی که دچار کم پشت شدن و یا ریزش مو شده اند، به خوبی جواب می دهد.

درمان اختلالات روحی روانی:

فشارهای روحی و روانی و یا کندن مو بطور ناخودآگاه می تواند در مواردی موجب افزایش ریزش مو شود. در این زمینه جهت برطرف کردن مشکل و از میان بردن تاثیر استرس بر ریزش مو و یا جلوگیری از کندن غیرارادی موهای سر در افرادی که دچار تنش های عصبی شدید هستند، بهتر است این افراد به مشاور روانپزشک در ابتدا مراجعه کنند و سپس پس از پایان درمان و از میان رفتن فشارها و تنش های روحی روانی، اقدام به استفاده از تکنیک هایی مانند کاشت مو و یا سایر درمان های مناسب جهت تقویت و یا بازگرداندن موهای سر آنها شود.  

درمان ریزش مو

درمان و جلوگیری از ریزش مو با تغذیه مناسب:

تغذیه و ریزش مو دو مسئله ای هستند که مستقیما بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند. در واقع با تغذیه صحیح تا حد زیادی می توانید جلوی ریزش موها و کم پشت شدن آنها را بگیرید. هر چه رژیم غذایی شما سالم تر باشد احتمال از دست دادن موهای سر بسیار کمتر می شود.

برای جلوگیری از ریزش مو سعی کنید نوع تغذیه خود را بهتر کنید بطوری که در برنامه غذایی خود از سبزی‌ها و میوه‌های تازه به مقدار زیاد استفاده کنید. برای جلوگیری از ریزش مو، خوردن سبزی‌هایی چون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج  توسط متخصصین تغذیه بیشتر توصیه می‌شود.

جلوگیری از ریزش مو

امروزه ریزش مو یکی از معضلات و مشکلاتی است که بیشتر مردم دنیا، اعم از مرد و زن با آن مواجه می شوند. در این میان، عوامل مختلفی از قبیل عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی، برخی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید، آنمی ( کم خونی ) و نوع تغذیه مستقیما در ریزش مو دخالت دارند.

اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن به خصوص مو، نمی توان نادیده گرفت. تحقیقات اخیر بعد از جنگ جهانی دوم این امر را تایید می کند؛ چرا که استفاده از رژیم غذایی غربی ها به وسیله ی ژاپنی ها باعث اضافه وزن توام با ریزش مو در اکثر مردم شده است.

شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان کمبودهای غذایی است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی را به کار می برند که نتیجه ی آن بروز این مشکل است. همچنین برخی از کسانی که مواد غذایی حیوانی مصرف نمی کنند و به اصطلاح گیاهخوار هستند، به دلیل عدم اطلاع کافی در زمینه چگونگی مصرف غذاهای گیاهی، دچار کمبود پروتئین ، روی ، آهن ، اسیدهای آمینه ی ضروری ، ویتامین های گروه B و ... می گردند.

در زیر منابع برخی از عناصر مهم و موثر در سلامت مو ذکر شده است :

پروتئین :

اساس و پایه ی نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن، پوست و ... می باشد و در موادی مانند انواع گوشت ( مرغ، ماهی و گوشت قرمز )، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته ای مثل نان ، برنج ، ماکارونی و سبزی ها نیز به مقدار کمی وجود دارد. اسیدهای آمینه اجزای تشکیل دهنده پروتئین ها هستند که در مواد ذکر شده در بالا وجود دارند.

آنتی اکسیدان ها

شامل ویتامین E ، ویتامین C ، بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A که در سیب زمینی شیرین، هویج ، اسفناج پخته، کدو حلوایی ، طالبی ، زرد آلو ، کلم بروکلی ، گریپ فروت قرمز وجود دارد ) ، روی و سلنیوم می باشد. رژیم های غذایی نامناسب توام با سیگار کشیدن و آلودگی هوا باعث فعال شدن رادیکال های آزاد و به خطر افتادن سلامت فرد می شود. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که می توانند اثر رادیکال های آزاد را خنثی کنند. همچنین باعث ساخته شدن و تقویت فولیکول های جدید و استحکام آنها می شود.

رفتار تغذیه ای صحیح که همیشه مورد تاکید می باشد، میزان رشد و استحکام فولیکول مو را بهبود می بخشد.

طبق نظر کارشناسان تغذیه می توان گفت ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه B مانند بیوتین، اسید فولیک ، پانتوتنیک اسید و برخی املاح مانند روی، آهن، گوگرد، سیلیس و مس اثرات مثبت زیادی بر روی مو دارند. آزمایش ها حاکی از آن است که مصرف بیوتین به صورت مکمل باعث تقویت و بهبود پوست به خصوص فولیکول های مو می شود.

در ضمن در مورد کاهش مصرف نمک و اثر آن در توقف ریزش مو نظریه هایی ارائه شده است، اما در صحت این نظریه ها تردید وجود دارد. ولی در هر حال کاهش مصرف نمک برای سلامت عمومی بدن مفید است.

دانشمندان ژاپنی بر اساس تحقیقات خود معتقدند که وجود چربی زیاد در رژیم غذایی مردان، مکانیسم طاسی را سرعت می بخشد. به این ترتیب که قسمتی از پوست سر آنزیمی به نام گاما-آلفا-رداکتاز تولید می کند. این آنزیم باعث تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستوسترون)DHT( می شود که این ترکیب باعث ریزش مو می شود. غدد چربی مجاور هر فولیکول مو نیز این آنزیم را تولید می کنند. وجود چربی زیاد در غذا باعث تحریک غدد چربی و افزایش فعالیت این غدد برای تولید آنزیم نام برده می شود.


جهت معاینه و مشاوره شما میتوانید از طریق واتسپ و یا تلگرام با شماره 09122115442 تماس حاصل فرمایید

}
فرم ویزیت آنلاین کاشت مواگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید