کاشت موی سر

حتما درباره روش های کاشت موی سر از قبیل کاشت مو به روش SUT، کاشت مو به روش HRT، کاشت مو به روش FUE و روش های دیگری مانند BHT و FUG شنیده اید. این روش ها جهت بازگرداندن موهای از دست رفته سر مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرند و تاکنون میلیون ها نفر با استفاده از هر یک از این روش ها، موهای از دست رفته سرشان را بدست آورده اند. در روش های مختلف کاشت موی سر، تارهای مو از بخش های دیگری از سر که بانک موی خوبی دارند و دچار ریزش نشده، جدا شده و در ناحیه ای که دچار ریزش مو و یا طاسی است، کاشته می شوند. 
البته این نکته را باید تاکید کنیم که کاشت مو صرفا برای موهای سر نیست بلکه امروزه عملهای کاشت ابرو و کاشت ریش و سبیل هم در کلینیک های کاشت مو انجام می شوند و افرادی که دچار ریزش موی ابرو و یا ریزش موهای ریش و سبیل شده اند، با استفاده از تکنیک ها و روش هایی که بسیاری از آنها در مورد کاشت موی سر مشابه و حتی یکسان هستند، می توانند مشکل خود را برطرف نموده و صاحب ابروها و یا ریش و سبیل پرپشت شوند. 

کاشت مو، برخلاف آنچه که بسیاری فکر می کنند، یک نوع عمل جدید زیبایی نیست بلکه ریشه آن به اواخر قرن نوزدهم میلادی و اوایل قرن بیستم باز می گردد. انسان در طول تاریخ همواره به دنبال زیبایی و زیباتر نشان دادن جلوه های زندگی خود بوده و این مسئله تاکنون ادامه دارد. یکی از راهکارهایی که برای بازگرداندن موهای از دست رفته سر، مورد استفاده قرار می گیرد، کاشت موی سر است. البته روش های دیگری نیز برای بازگرداندن موها وجود دارند مانند روش های مختلف ترمیم مو که البته این که از روش های کاشت مو و یا ترمیم مو بهتر است جهت بازگرداندن موهای سر شما و برطرف کردن ریزش مو استفاده شود، بستگی به نظر پزشک و متخصص کاشت مو دارد. در ابتدا شما باید زمانی که دچار ریزش مو شده اید و موهای سر شما در حال طاس شدن است، به یک کلینیک کاشت مو مراجعه کنید تا پزشک متخصص وضعیت موهای شما و دلایل ریزش مو را به دقت با استفاده از آزمایش هایی بررسی کند و سپس دستورات لازم و همچنین بهترین شیوه و تکنیک کاشت مو و یا ترمیم مو را به فرد معرفی و توصیه می کند. 
اما شاید بعد از مطالعه این موارد این پرسش برای بسیاری پیش بیاید که بهترین روش کاشت مو چیست؟  
از روش های موجود در کاشت موی طبیعی می توان به کاشت مو به روش FUT که از اولین روش های کاشت مو می باشد، اشاره کرد. بعد از سال ها که کاشت مو با روش FUT به علم پزشکی معرفی شد ایراداتی به این روش گرفته شد از جمله برداشتن چربی سر و بجا ماندن خط اسکار و از همه بدتر بجا ماندن خط بخیه که برای هیچ فردی قابل تحمل نبود.
بعد از سال ها محققان و دانشمندان روش جدیدی از کاشت مو را معرفی کردند که تحت عنوان کاشت مو به روش FIT  نام گذاری شد. تفاوت میان این روش با روش قبلی در این است که در این روش موها در زمان برداشت بصورت تار به تار برداشته می شود و هیچگونه آسیبی به ناحیه ای که از آن فولیکول های مو برداشته می شوند (ناحیه گالا) وارد نمی شود اما این روش هم ایرادات و نقطه ضعف هایی دارد بعنوان مثال یکی از بزرگترین اشکالات این روش کاشت مو، استفاده از هلدرهای دستی می باشد که در زمان برداشت فولیکول های مو به فولیکول های همسایه آسیب می رساند و در بیشتر موارد موجب از بین رفتن آنها می شود. دومین عیب و ایراد این روش خونریزی بیش از حد آن می باشد که در حین کاشت مو مخصوصا در زمان برداشت بیش از حد ممکن خون از بیمار رفته و باعث مشکلات خاص خود می شود.

بهترین و جدیدترین روش کاشت مو که به جامعه پزشکی معرفی شده کاشت مو به روش SUT می باشد که تحولی عظیمی را در حوزه کاشت مو بنا کرده یکی از قدرت های این روش استفاده از دستگاه اتوماتیک است که تمام مراحل برداشت، نگهداری و کاشت همگی طبق پروسه خاص و متفاوتی انجام می شود. از دیگر مزیت های این روش کاشت مو تا 14000 تار مو در یک جلسه است که به نوبه خود یک رکورد محسوب می شود و در حال حاضر این روش جدیترین روش کاشت مو در ایران است و به دلیل بجا گذاشتن نتایج ماندگار و عالی، بهترین روش کاشت مو به شمار می رود. 

اگر بخواهیم  کاشت مو را تعریف کنیم، باید ابتدا از کاشت موی سر گفت بطوری که کاشت موی سر از پر طرفدارترین و رایج ترین انواع  کاشت مو در جهان اشت.
اکثر آقایان متقاضی کاشت موی سر هستند که برای درمان طاسی سر (ریزش مو به شکل ارثی) انجام می شود. برای مدتها جهت درمان ریز ش مو از تکنیک های قدیمی FIT و FUT به مرور زمان و با پیشرفت علم پزشکی، روش های جدیدی در این عرصه ارائه شد از جمله کاشت موی SUT که در بهترین کلینیک های کاشت مو در سطح جهان از این روش و تکنیک استفاده می شود که مزایای زیادی نسبت به روش ها و تکنیک های قبلی دارد. از جمله نداشتن درد و خونریزی، بوجود نیامدن زخم و یا عفونت و به هوش بودن فرد در تمام طول عمل.

در نهایت اگر بخواهیم بطور خلاصه تکنیک های کاشت مو را توضیح دهیم:

- کاشت مو FUT :
این روش یکی از قدیمی ترین روش های اولیه کاشت موی سر بود که در آن فرد با استفاده از مقدار زیادی دارو بیهوش می کردند. بخش هایی از پوست پشت سر که دارای بانک موی مناسبی بود، از جا بریده شده و در نواحی جلوی سر که دچار ریزش مو و یا طاسی شده بود، پیوند زده می شد. این روش عوارض جانبی زیادی از جمله کم بودن تعداد گرفت های کاشته شده، بیهوشی، درد های پس از عمل، بجا ماندن خط بخیه کاشت مو (اسکار مو) بود. از این رو پس از مدتی روش های جدیدتری جهت درمان ریزش مو و کاشت موی سر مورد استفاده قرار گرفت. 

- کاشت مو FIT :
پس از مدتی روش کاشت مو FIT توسط محققان و کارشناسان علم کاشت مو عرضه شد که از روش FUT بهتر بود و تعداد گرفت های کاشته شده و نتیجه نهایی کاشت مو بسیار بهتر بود اما این روش هم معایب خاص خود را داشت مانند دوران نقاهت، نیاز به استراحت بعد از عمل، خونریزی، نیاز به جلسات مکرر، تورم در برخی نواحی سر و... که همه اینها موجب شدند این تکنیک هم پس از مدتی از رونق بیفتد. در این تکنیک کاشت مو، تارهای مو از بخش هایی از نواحی مختلف پشت سر جهت پیوند زدن به نواحی دچار ریزش، کنده و در آنجا پیوند زده می شد. در واقع این روش نوع پیشرفته و بهبود یافته تکنیک کاشت مو FUT بود.

- کاشت مو BHT :
این روش مشابه روش های دیگر بود با این تفاوت که در این تکنیک کاشت موی سر، از نواحی دیگر بدن موها کنده و به نواحی از سر که دچار طاسی یا ریزش مو شده بودند، پیوند زده میشد. این روش هم عوارض و معایب خاص خود را داشت و بازدهی لازم و نتایج عالی را در بر نداشت.

- کاشت مو SUT :
این روش کاشت موی سر، در حال حاضر بهترین روش است که برای بسیاری از مراجعه کنندگان و افرادی که دچار مشکل ریزش موهای سر شده اند، بکار گرفته می شود. این روش دارای کمترین عوارض است و عمل جراحی آن بسیار ساده و بی دردسر صورت می گیرد. نتایج عمل ماندگار و عالی بوده و این روش امروزه در بهترین کیلینک های کاشت مو در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف روش های قبلی که عمل به صورت دستی انجام می شد، در این روش از دستگاه های پیشرفته استفاده می شود.

جدیدترین و کامل ترین روشی که برای کاشت موی سر تاکنون معرفی شده است، کاشت مو به روش sut نام دارد. در این روش تا 14000 تاری موی واقعی را می توان کاشت کرد و بدون جراحی، بدون درد، بدون خونریزی و دوران نقاهت می باشد از مزایای این روش انجام کاشت مو با دستگاه اتوماتیک می باشد و حتی رکورد کاشت 60 تار مو در یک سانتی متر بنام این روش ثبت شده است. 
 


مقالات مرتبط