کاشت ریش چیست

کاشت ریش، یک روش پیوند مو است که جراح، موی ریش را با استفاده از تکنیک استخراج واحد فولیکولی (FUE) و ابزارهای خاص، می کارد. کاشت ریش را می توان به هر روشی که موجب می شود یک ریش جدید شکل بگیرد و باعث تقویت ریش های موجود شود نسبت داد. برای این عمل ساخت مجدد ریش، جراح موهای فرق سر را در نواحی از صورت یک به یک می کارد. استفاده از موی ریش به عنوان یک روش تجدید شونده، در بعضی از کلینیک ها استفاده نمی شود.

چرا از موی ریش به جای موی سر استفاده می شود؟

در اغلب کاشت موها، جراح مو را از پشت سر برمی دارد که این ناحیه را ناحیه اعطا کننده یا دهنده می نامند و آن را در قسمتی که نیاز است می کارد. موهای این منطقه از سر، بسیار مقاوم است و معمولا قابلیت و توان اینکه کاشت شود را داراست.

اگرچه همه بیماران، موی کافی در این نواحی دهنده ندارند و برخی ممکن است حتی موی فرق سر نیز نداشته باشند. در چنین مواردی، موی بدن مثلا بازوها، رانها و قفسه سینه بهترین مورد برای برداشته شدن و کاشت در نواحی مورد نظر است. گاهی مواقعی پیش می آید که یک بیمار در این قسمت های بدنش نیز مو ندارد، که در این حالت، موهایی از دیگر قسمت های صورت برداشته می شود و در نواحی دیگر صورت کاشت می شود.

کاشت ریش تنها در مردانی کارایی دارد که فقط فاقد ریش هستند. بنابراین بیمارنی که بیماری داءالثعلب (ALOPECIAجامع دارند به عنوان مثال هیچ مویی در هیچ جای بدنشان ندارند، مشمول استفاده از این روش نمی شوند.

 چرا کاشت ریش؟

امروزه بسیاری از مردان مایلند که ریش مردانه و ضخیمی داشته باشند. داشتن چنین ریشی می‌تواند ظاهر بسیاری از مردان به خصوص در سنین جوانی و یا میانسالی را بهبود ببخشد و به آنها احساس قدرت بیشتر و مردانگی بدهد. بسیاری از مردان امروزه تمایل دارند که ریشی پرپشت و زیبا داشته باشند. اما چنین چیزی متاسفانه برای همه مردان میسر نیست و به دلایل متعدد ممکن است بسیاری از مردان جوان دچار ریزش ریش یا به اصطلاح ریزش موی صورت شوند. برخی هم از همان ابتدا بنا به دلایلی - از جمله ارث و یا عملکرد هورمون ها - اصلا ریش پرپشت و ضخیمی نداشته باشند. به یاد داشته باشید که هر کسی امکان رشد ریش پر را ندارد. در هر صورت کسانی که دچار چنین مشکلاتی هستند، امروزه با استفاده از عمل کاشت ریش می توانند صاحب ریش پرپشت و مردانه شوند. مسلما کم پشت بودن ریش ممکن است در بسیاری از مردان حسی ناخوشایند ایجاد کرده و حتی از این مسئله دچار ناراحتی و یا افسردگی شوند. 
چنانچه شما هم دچار کم پشت شدن و یا ریزش ریش شده اید، می توانید به کلینیک تخصصی رنسانس، جهت جراحی کاشت ریش مراجعه نمایید. با یکبار کاشت ریش، صاحب ریش ضخیم و مردانه و زیبا خواهید شد و دیگر نگران کمبود موهای ریش و کم پشت بودن و یا طاسی ناحیه ای از این بخش از صورت نخواهید شد. 
امروزه با استفاده از روش هایی مانند FUE و یا SUT (که جهت کاشت موی سر و حتی کاشت ابرو نیز بکار می رود) کاشت ریش نیز براحتی صورت می گیرد و گرفت های مو در روش Sut با استفاده از دستگاه های مجهز و پیشرفته جدید از ناحیه اهدا کننده فولیکول های مو جدا شده و در ناحیه ریش، که بخش دریافت کننده فولیکول های مو است، کاشته می شوند. 

توجه داشته باشید که بدست آوردن بهترین نتایج حاصل از جراحی کاشت ریش، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. از جمله:

میزان مهارت و تجربه پزشک جراح و همکاران وی
روش و تکنیک بکار رفته در جراحی
داشتن بانک موی مناسب
وسعت ناحیه ریزش و یا طاسی ریش
رعایت دستورالعمل های ابلاغ شده به فرد از طرف پزشک و تیم همکاران وی در کلینیک
پیگیری و مراجعه فرد به مطب یا کلینیک در روزها و هفته های بعد از عمل

مطالعات کاشت ریش: 

مطالعات کمی در این زمینه انجام شده است. به عنوان مثال یک مطالعه موردی در این زمینه انجام شده که 35 مرد را که ترکیبی از عمل کاشت ریش و کاشت موی بدن را انجام داده اند، طی 3 سال (2005-2008) مورد بررسی قرار داد. یافته های این بررسی نشان می دهد که موهای بدن و یا ریش نباید در شقیقه ها و یا در خط مو استفاده شود چون این موها طبیعتا نرم و لطیف تراز معمول است. اگرچه موی ریش، پوششی ضخیم تر و متراکمتر از موهای بدن دارد و در پوشاندن جای زخم ها کارایی بیشتری دارد.

چه کسانی می توانند کاندید کاشت ریش شوند؟

شاید این سئوال برای شما مطرح شده باشد. خبر خوب اینکه خوشبختانه هر کسی که می خواهد موهای ضخیم‌تر و پرتری در ناحیه صورت داشته باشد، می‌تواند متقاضی کاشت ریش باشد. فقط کافی است که به یکی از کلینیک هایی که در این زمینه فعالیت دارند، مراجعه کنید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که همه کلینیک های کاشت مو، عمل کاشت ریش وسبیل را انجام نمی دهند. لذا تحقیق و بررسی در این زمینه نیز اهمیت دارد. 
امروزه بسیاری از مردانی که دچار ریزش مو در ناحیه ریش شده اند، از جمله ریزش موی سکه ای و یا چنانچه دچار آسیب های جدی و یا سوختگی در این ناحیه از صورت شده اند، می توانند کاندید این عمل شوند. عمل کاشت ریش، مزایای متعددی دارد از جمله اینکه در صورت انجام صحیح آن و داشتن مهارت پزشک جراح، نتایج کاملا طبیعی خواهند بود و از جمله خط ریش بسیار طبیعی بنظر خواهد رسید.
در گذشته کاشت ریش با استفاده از تکنیک هایی مانند پیوند واحد فولیکولار (FUT) و یا برداشت واحد فولیکولار (FUE) صورت می گرفت اما امروزه با استفاده از روش Sut دیگر نیازی به استفاده از تکنیک های قدیمی نیست. جالب است که بدانید قبلا حتی زمانی که مردان تمایل داشتند اقدام به کاشت موی سر با استفاده از تکنیک FUE کنند، در مواردی که بانک موی آنها ضعیف و برای عمل مناسب نبود، از موهای ریش جهت پیوند موی سر آنها استفاده می شد. 

کاشت ریش چیست

مدت زمان کاشت ریش:

مدت زمان عمل کاشت ریش در درجه اول به وسعت ناحیه ریزش و همچنین تعداد واحدهای فولیکول مو که جهت پیوند در ناحیه ریش استخراج شده اند، بستگی دارد. همچنین بسته به نوع مدل ریشی که فرد می خواهد داشته باشد. طبیعتا اگر بخواهد یک ریش کامل و پرپشت را بدست آورد، تعداد واحدهای فولیکول های موی بیشتری باید استخراج و مورد استفاده قرار گیرند. اما برای برخی مدلها (مثلا ریش پروفسوری) تعداد گرفت های کمتری مورد نیاز است و در نتیجه مدت زمان عمل کمتر خواهد بود. از طرف دیگر روش و تکنکی مورد استفاده نیز در این میان اهمیت خود را دارد. بطوری که در روش های قدیمی، FUE دارای سریع ترین زمان ممکن بود اما امروزه با استفاده از تکنیک Sut در حداقل زمان ممکن و سریع ترین شکل ممکن، امکان پیوند موی صورت و به عبارت بهتر کاشت ریش وجود دارد.

مراقبت های بعد از کاشت ریش: 

بعد از کاشت ریش، نیاز است که یک سری دستورات پزشک مربوطه را به دقت اجرا کنید. اگر می خواهید پس از عمل در سریع ترین زمان ممکن بهبودی پیدا کرده و نتایج عمل ماندگار باشند و هیچ مشکلی پیش نیاید، باید یک سری راهکارها را به دقت انجام دهید. از جمله اینکه پوست سر و به ویژه ناحیه اهدا کننده فولیکول های مو تا حد امکان پیش از عمل، تمیز و پاکیزه نگهداشته شوند. از طرف دیگر بعد از پایان عمل نیز این مراقبت های کاشت ریش باید صورت گیرند:

شب بصورت صاف و رو به پشت بخوابید و از خوابیدن به روی پهلوها و یا روی شکم اجتناب کنید.
ناحیه مورد نظر را تا حد امکان تمیز نگه دارید.
ورزش های سنگین و فعالیت بدنی شدید را تا زمانی که پزشک جراح به شما اجازه نداده، بطور کامل کنار بگذارید.
شنا کردن و فعایلت هایی از جمله رفتن به سونا و یا حمام آب گرم را انجام ندهید.
سیگار نکشید.
از خاراندن و حتی لمس کردن ناحیه کاشت ریش جدا پرهیز کنید.
سعی کنید تا حد امکان صورت تان در معرض نور شدید خورشید قرار نداشته باشد.
در صورتی که پیش از عمل از برخی داروهای خاص (برای مثال داروهای فشار خون) استفاده می کردید، حتما به پزشک جراح اطلاع داده و در این زمینه با وی مشورت کنید.
زمانی که موهای کاشته شده بلند شدند، حتما پیش از اصلاح آنها با پزشک مشورت کنید.
در صورت پوست پوست شدن بخشی از صورت، نباید آنها بکنند. 

در این میان چند نکته در زمینه مراقبت های کاشت ریش را هم باید اضافه کنیم. اولین مسئله این است که علاوه بر موارد نام برده بالا، جهت اصلاح پس از عمل معمولا بطور میانگین باید 10 روز صبر کنید. البته توصیه می شود که به دلیل حساس بودن پوست صورت، حتما در زمان اصلاح، این کار را به آرامی انجام بدهند. 
مسئله دیگر ریزش موهای کاشته شده ریش است. لطفا توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع، موهای کاشته در مدت زمانی در حدود 2 الی 3 هفته پس از کاشت، می ریزند. اما جای نگرانی نیست چون این مسئله بطور موقتی است و موها مجددا رشد و نمو خود را از سر خواهند گرفت و شکل ظاهری ریش شما بار بصورت کاملا طبیعی و زیبا درخواهد آمد.

استفاده از موی ریش برای بازسازی موی فرق سر: 

 نتایج کاشت ریش، عمدتا به ویژگی های طبیعی موهای ناحیه گیرنده بستگی دارد. به عبارت دیگر، اگر موی فرق سر بیمار کوتاه و فرفری باشد، موهای ریش به خوبی با هم ادغام می شود. اگر بیمار موهایی بلند و صاف داشته باشد و از تک موهای ریش در نقاطی که هیچ موی سری ندارد استفاده شود، ناسازگاری بافتی موها برجسته می شود و در نهایت غیر طبیعی بنظر می رسد. به همین دلیل ترکیبی از موی ریش و موی سر بهترین نتیجه را حتی در بیمارانی که موهایی صاف دارند، می دهد.

عوارض کاشت ریش:

درباره عوارض کاشت ریش و سبیل پیشتر در مقاله کاشت ریش و سبیل عوارض و هزینه در این باره نوشتیم. اما بطور خلاصه در این بخش نیز جهت اطلاع هر چه بیشتر شما باید عرض کنیم که در روش های قدیمی کاشت ریش مانند FUT و FUE این عمل داراری عوارضی بود که به همین دلیل بسیاری از افراد نسبت به انجام چنین عملی بر روی صورت شان تردید داشتند. 

برخی از این عوارض عبارت بودند از:

نیاز به استراحت به مدت چند روز و دوره نقاهت طولانی (از چند روز تا یک هفته) 
ایجاد تورم در صورت
قرمز رنگ شدن پوست صورت 
داشتن درد در ناحیه پیوند ریش
ایجاد حساسیت یا درد در نواحی اهدا کننده و دریافت کننده 
سفت شدن صورت و پوست سر (البته برای مدتی کوتاه)
نیاز به مراقبت های ویژه دو الی سه هفته پس از عمل 
ایجاد خارش و سوزش 

البته خوشبختانه با وجود روش جدید کاشت ریش به شیوه Sut دیگر عوارض نام برده اتفاق نخواهد افتاد و علاوه بر بهبودی سریع و نداشتن دوره نقاهت، فرد با استراحتی کوتاه می تواند پس از پایان فرآیند عمل، به محل کار و یا زندگی خود بازگردد. این روش در حال حاضر بهترین و پیشرفته ترین روش کاشت و پیوند ریش در جهان است و نسبت به روش های قدیمی مزایای زیادی دارد.  

ملاحظات دیگر:

گاهی اوقات آقایان رنگ موی ریش شان بسیار متفاوت با رنگ موی فرق سرشان است. در این شرایط، کاشت ریش در فرق سر این اختلاف رنگ را شدیدا نشان می دهد. بنابرای چنین کاری اصلا پیشنهاد نمی شود.

خصوصیات موهای ریش به هیچ وجه تغییر نمی کند و حتی با خصوصیات ناحیه گیرنده تطبیق نمی یابد. به این معنا که موی ریش به هیچ وجه نرمتر یا نازکتر و بلندتر از حد معمولش نمی شود و گذشت زمان نیز باعث نمی شود که خصوصیات موی ریش تغییر کند. 

هزینه کاشت ریش چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم، عوامل بسیاری در تعیین هزینه های عمل کاشت ریش دخیل هستند. از جمله وسعت ناحیه ریزش موهای ریش، تعداد گرفت های استخراج شده، میزان تجربه و مهارت پزشک جراح، تکنیک مورد استفاده و موارد دیگری که هم به شرایط شما و هم به کلینیک پیوند مو که به آن مراجعه می کنید، دارد. در نهایت این را بدانید که کاشت ریش هر چقدر هم که هزینه اش بالا باشد، در نهایت ارزش آنرا دارد که با یک بار انجام آن، یک عمر از داشتن ریش مناسب و زیبا بهره مند شوید. 
شما می توانید جهت هزینه یابی دقیق و مشاوره آنلاین عکس خود را به شماره 09122115442 ارسال کرده و با مشاورین ما در کلینیک رنسانس در ارتباط باشید.

}
فرم ویزیت آنلاین کاشت مو حسام اسکندری
سلام من 25 سالمه میتونم کاشت سیبیل انجام بدم؟
 سهیل فلسفی
سلام آیا بعد کاشت باید دارو مصرف کنیم؟
 نازنین دشتی
سلام روزتون بخیر من همسرم شاغله و میخواد کاشت سیبیل انجام بده تا چند روز نباید سرکار بره؟
 توحیدی
سلام آیا بعد کاشت دوران نقاهت هم داریم؟
 محمد ناصری
من پارسال تو مرکز شما کاشت ریش انجام دادم واقعا راضی ام کارتون خیلی خوبه
 سالار احدی
هزینه کاشت ریش تو مرکز شما چقدر هستش؟
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید