تاثیر رژیم لاغری بر ریزش مو

تاثیر رژیم لاغری بر ریزش مو یکی از مهمترین و کلیدی ترین نکاتی است که افرادی که قصد کاهش وزن از طریق رژیم های لاغری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد. آمارها نشان داده برخی از متقاضیان کاشت مو در واقع به دلیل رژیم های غذایی غلط و خودسرانه و یا مسائلی مانند سوء تغذیه و یا لاغر شدن ناگهانی (به دلیل بیماری و یا عوامل دیگر) دچار ریزش مو و حتی طاسی در برخی نقاط سر شده اند. به همین جهت جلوگیری از ریزش مو در رژیم لاغری اهمیت زیادی دارد. 

رژیم غذایی می تواند به سلامتی شما و کاهش وزن و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس و حتی طول عمر شما کمک کند. همه این مزایا برای بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند، وسوسه برانگیز است. اما از آنجایی که هر روش درمانی قاعده و اصول مشخصی دارد و باید مطابق چهارچوب های درست انجام شود، رژیم غذایی هم در صورتی که اشتباه اجرا شود می تواند عواقب بدی برای بدن و حتی علاوه بر ریزش مو در مواردی ممکن است موجب ضعف بینایی، فشارهای عصبی، مشکلات فشار خون، بیماری و حتی پس از مدتی بازگشت وزن اولیه در آن فرد شود. آمارها در سالهای گذشته آشکارا نشان می دهد که بیشتر کسانی که به دنبال درمان ریزش مو ناشی از رژیم لاغری هستند، رژیم های سخت و اشتباهی را بصورت خودسرانه و بدون مشاوره با کارشناسان و متخصصین تغذیه، در پیش گرفته بودند و متاسفانه در طول مدت رژیم بدن خود را از جذب مواد مفید و مغذی محروم کرده اند. 

تاثیر لاغری بر ریزش مو

البته امروزه علاوه بر کاشت مو به روش Sut، روش های دیگری مانند مزوتراپی و یا روش prp (که در مقالات کاشت مو به روش prp و مزوتراپی چیست درباره جزئیات آنها توضیح داده ایم) را می توان جهت درمان ریزش مو در اثر لاغری استفاده کرد اما باز هم مانند همیشه تاکید می کنیم که پیشگیری بهتر از درمان است. 

از این رو اکیدا توصیه می شود که چنانچه قصد گرفتن رژیم غذایی دارید سعی کنید جهت جلوگیری از بروز عوارض جانبی نام برده حتما موارد زیر به دقت رعایت شود:

1) حتما به متخصص و پزشک تغذیه مراجعه کنید. 
2) مطابق برنامه ریزی توصیه شده عمل کنید و سر خود و بدون مشاوره شروع به گرفتن رژیم غذایی نکنید.
3) در طول مدتی که رژیم گرفتید، نوشیدن آب، مایعات، خوردن میوه و سبزی جات و ورزش و پیاده روی را فراموش نکنید.
4) در طول این مدت توجه داشته باشید که پروتئین، مواد مغذی و ویتامین های لازم به بدن شما برسند.

یکی از مهمترین دلایل ریزش مو در مردان و زنانی که رژیم های غذایی سخت گرفته اند، کمبود ویتامین ها، مواد مغذی و معدنی بدن و یا پروتئین است. کمبود هر یک از این مواد می تواند به بدن از جمله به فولیکول مو آسیب برساند. به همین جهت توصیه می کنیم که حتما پیش از آغاز رژیم غذایی با پزشک متخصص مشورت کنید و دستورات لازم و راهنمایی های مفید را از وی دریافت کنید.  به یاد داشته باشید که تقویت مو در دوران رژیم لاغری اهمیت زیادی دارد.

در واقع یکی از نکات مراقبت از مو این است که تحت هر شرایطی سعی کنید که مواد مورد نیاز پوست و مو را از طریق مواد غذایی مصرفی خود تامین کنید. در صورت رعایت این نکته مهم شما یکی از راه های بسیار ساده و در عین حال مهم برای جلوگیری از ریزش موهای خود را انجام داده اید.

البته پیشتر در مقاله کمک به پرپشت شدن مو نیز نکات مفیدی در این رابطه آورده شده که امیدواریم ضمن مطالعه و بکارگیری آنها - به خصوص بخش هایی که مربوط به مواد گیاهی و طبیعی جهت پرپشت کردن مو است - بتوانید به آسانی از ریزش موها جلوگیری کنید. بدن با جذب بهترین منابع غذایی برای مو می تواند به رشد و بازسازی موها در سطح بدن و به خصوص بر روی سر کمک کرده و جریان خون رسانی را نیز بهبود ببخشد. 

لاغری و ریزش مو

هر یک از مواد غذایی و مغذی خواص مفیدی برای بدن و پوست دارند که باید به آنها توجه کرد. در واقع یکی از راه های افزایش طول عمر و سالم ماندن نیز مصرف به اندازه ویتامین ها، مواد پروتئینی و اسیدآمینه های لازم برای بدن است. 
در اینجا به اتفاق به بررسی این مواد و خواص مفیدی که جهت تقویت مو و پیشگیری از ریزش موهای سر می توانند داشته باشند، می پردازیم:

- مصرف پروتئین برای مو:

پروتئین یکی از مهمترین مواد آلی برای سلامتی بدن و مو است. خوشبختانه پروتئین در بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، لبنیات، تخم مرغ و حبوبات موجود است و براحتی جذب بدن می شود. زمانی که رژیم لاغری می گیرید، باید طوری زیر نظر پزشک و یا کارشناس تغذیه برنامه غذایی خود را آغاز کنید که مصرف پروتئین بطور ناگهانی کاهش شدیدی نداشته باشد و به بدن فشار وارد نشود. دریافت پروتئین کافی برای رشد و بازسازی مو بسیار مهم است و کمبود آن می تواند منجر به ریزش و یا کاهش ساقه موها شود. 

- مصرف آهن برای مو:

آهن برای رویش مو بسیار مهم است و برعکس کمبود آهن نیز یکی از دلایل و عوامل ریزش مو می تواند باشد. فقر آهن برای بدن بسیار مضر است و از این رو جهت جلوگیری از آن توصیه می شود که هر هفته مواد غذایی دارای آهن مانند گوشت قرمز، جگر، عدس و تخم مرغ مصرف شود. در ضمن خوردن ماست همراه غذا نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که این کار مانع از جذب آهن موجود در غذا به بدن می شود. 

- مصرف روی برای مو:

روی نیز همانند آهن و پروتئین نقش مستقیمی در ساخت و ساز فولیکول های مو و تقویت آن دارد. روی از طریق مواد غذایی متعددی مانند گوشت مرغ و پرندگان، گوشت قرمز، لبنیات (به خصوص شیر و پنیر کم چرب) براحتی تامین می شود.

- ویتامین D برای مو:

این ویتامین که یکی از مهمترین ویتامین ها بریا سلامتی بدن و به ویژه پوست و مو است از طریق ماهی، شیر، تخم مرغ، کره، خامه، جگر، غلات و نور آفتاب جذب بدن می شود. البته امروزه کپسولها و آمپولهای تقویتی ویتامین D نیز در بازار دارویی موجود هستند ولی بهترین حالت مصرف ویتامین D از طریق روش ها و مواد غذایی طبیعی نام برده می باشد. 

- امگا 3 برای مو:

یکی از مواد معدنی و اسیدهای چرب مفید برای مو امگا3 است. حتما شنیده اید که مصرف روغن امگا 3 قویا توصیه می شود، دلیل آن نیز خواص آن برای بدن به ویژه برای موها است. این اسید چرب از طریق ماهی و یا دانه های روغنی جذب بدن می شود. 


تاثیر لاغری بر روی ریزش مودر پایان این نکته را هم در نظر داشته باشید که تغذیه مناسب و رژیم غذایی استاندارد نه تنها به سلامتی بدن و به ویژه پوست و موی شما کمک می کند بلکه تغذیه صحیح و اصولی می تواند موجب جلوگیری از سفید شدن مو شود. با این حال چنانچه با این وجود و با رعایت نکات مهم باز هم به هر دلیل در این دوران بخشی از موهای خود را از دست دادید، می توانید جهت درمان ریزش مو در اثر کاهش وزن و رژیم لاغری، به یک کلینیک کاشت مو مراجعه کنید.

کلینیک کاشت موی رنسانس در خدمت شماست. جدیدترین اخبار و اطلاعات  و یا مشاوره مربوط به روش های درمان ریزش مو، کاشت و ترمیم مو را از ما بخواهید.


جهت معاینه و مشاوره شما میتوانید از طریق واتسپ و یا تلگرام با شماره 09122115442 تماس حاصل فرمایید

}
فرم ویزیت آنلاین کاشت مواگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید