تاثیر سیر در تقویت مو

ریزش مو و نحوه درمان آن (از جمله کاشت مو) مسئله ایست که این روزها ذهن بسیاری از جوانان و یا افراد میانسالی که به آن دچار شده اند را به خود معطوف کرده است. اما در این میان روش های مختلفی جهت تقویت موهای سر وجود دارند که مانع از ریزش آنها می شوند و به رشد هر چه بهتر فولیکول موهای سر کمک می کنند. 

اینکه بدانیم علت ریزش مو چیست؟ کمک زیادی می کند که بتوانیم از قبل ریزش مو را پیشگیری کنیم. تاکنون روش ها و تکنیک های زیادی جهت پیشگیری از ریزش موی زنان و مردان ارائه شده که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. (البته بیشتر مزایا) به گفته پیشینیان مان که چه نیکو گفته اند: "پیشگیری بهتر از درمان است" در زمینه ریزش مو هم این جمله به درستی صدق می کند و اینکه از سالهای جوانی با تقویت ریشه موها و درست شامپو زدن و نگهداری صحیح موها، تغذیه مناسب و رعایت بسیاری از نکات کلیدی دیگر بتوانید مانع از ریزش موها شوید و یا با کمک درمان ریزش مو با گیاهان دارویی، بتوانید به رشد مجدد آنها کمک کنید، مسلما تاثیر زیادی بر موهای سر شما و سلامتی آنها می گذارد.

یکی از این مواد و گیاهان دارویی مفید برای مو، سیر است. سیر برای مو خواص مفید زیادی دارد بطوری که از دوران قدیم در بسیاری از کشورهای جهان از جمله هند از این گیاه استفاده می شده و تاکنون استفاده از سیر جهت تقویت مو در بسیاری از شهرها و روستاهای این کشور و بسیاری از کشورهای دیگر جهان ادامه دارد. 

تاثیر سیر بر بدن و مو

سیر یکی از مفیدترین گیاهان است و به عنوان یک داروی طبیعی جهت درمان بسیاری از امراض و بیماری ها می تواند مصرف شود. از جمله خواص مفید سیر بر بدن انسان می توان از موارد زیر نام برد:
• برای سلامتی قلب و عروق مفید است.
• پایین آوردن فشار خون 
• برای سلامتی زنانی که به تازگی وضع حمل کرده اند، مفید است.
• از سرطان روده پیشگیری و جلوگیری می کند.
• از بروز آلزامیر جلوگیری می کند. 
• روغن سیر می تواند به رشد و پر پشت شدن مو کمک کند. 

البته گفته می شود که سیر و یا روغن سیر خواص مفید دیگری نیز برای بدن انسان دارند اما بحث ما در این بخش به آخرین مورد بر می گردد. یعنی فواید سیر برای مو. امروزه تقریبا بنابر مطالعات و تحقیقات دانشمندان و متخصصانی که در زمینه درمان ریزش مو تحقیق و پژوهش می کنند، نشان داده که سیر فواید زیادی برای رشد و نمو موها دارد و تا حدودی (و البته نه صد در صد) می تواند کمک زیادی به رشد مجدد بخش هایی از سر که دچار طاسی و یا ریزش شدید مو شده اند، کند.

در کنار رعایت نکات مراقبت از مو استفاده از مواد گیاهی و طبیعی و استفاده درست از آنها جهت تقویت مو می تواند کمک بزرگی به حفظ و حتی رشد مجدد فولیکول های مو کند. از جمله روغن سیر که هر چند استفاده از آن به عنوان یک راه حل قطعی شناخته نمی شود ولی اگر وسعت ناحیه ریزش کم و تعداد تارهای موهای از دست رفته نیز چندان زیاد نباشد می تواند به عنوان یک راه حل موقتی در نظر گرفته شود. 

تاثیر سیر بر مو

سیر دارای سولفور و سلنیوم است که برای رشد ساقه مو بسیار مفید است. استفاده از سیر و روغن آن (آب سیر) می تواند به همین جهت موجب رشد تارهای مو شود. ویتامین ها و مواد معدنی موجود در سیر تاثیر مثبتی بر پوست بدن می گذارند و می توانند به رشد موها کمک کنند. اما نحوه استفاده از آن نیز فرق دارد و از آنجایی که آب سیر خالص اثر بسیار قوی ر روی پوست دارد، معمولا توصیه می شود که از آن بصورت ترکیبی استفاده شود و بههمین جهت در کشورهای مختلف جهان جهت تقویت مو از قدیم به روش های مختلف و گوناگونی از ترکیب آب سیر و یا روغن سیر استفاده می کردند از جمله روش های زیر:

- استفاده از روغن نارگیل و آب سیر:

استفاده از روغن نارگیل و ماساژ دادن پوست سر با استفاده از آن از قدیم جهت جلوگیری از ریزش مو و بهبود وضعیت پوست سر در بسیاری از کشورهای جهان از جمله هند رواج داشته اما اگر بصورت ترکیبی با آب سیر استفاده شود، می تواند تاثیری دوچندان داشته باشد. برای این کار پوست حبه های سیر را تک تک جدا کرده و پس از آماده سازی آنها برای گرفتن آب آنها، با استفاده از پرس کننده سیر براحتی می توانید آب سیر را بدست آورید. روغن نارگیل را سپس به همان نسبت مساوی با آن ترکیب کنید (مثلا اگر سه قاشق آب سیر درست کرده اید، سه قاشق هم آب نارگیل به آن اضافه و به خوبی مخلوط کنید) البته پیش از ترکیب این دو برای اینکه بهتر ترکیب نهایی بدست آید، می توانید روغن نارگیل را کمی گرم کنید. در نهایت این ترکیب را به آرامی بر روی پوست سر و نواحی که در آن ریزش موی بشیتری دارید، می توانید به آرامی بریزید و حتی با نوک انگشتان ماساژ دهید. بهتر است برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، حداقل از زمان پایان ریختن این ترکیب بر پوست سر تا آغاز شستشو در حمام بین 20 الی 30 دقیقه به موهای سر فرصت دهید تا ضمن جذب این ترکیب و مواد معدنی و ویتامین های آن، اثرات مثبت آن بیشتر بر روی سر شما باقی بمانند. 
ترکیب روغن نارگیل و آب سیر می تواند کمک بزرگی به موهای سر کند و یکی از بهترین روش ها در این زمینه است.

- استفاده از عسل و آب سیر:

عسل یکی از مواد شگفت انگیز و مفید برای بدن است. حال اگر از آن به درستی بر روی پوست بدن در ترکیب با آب سیر استفاده شود، می توانید از نتیجه نهایی آن مسلما راضی و خشنود باشید. عسل طراوت خاصی به پوست و موی بدن می دهد و از قدیم مورد استفاده خانمها در سراسر جهان قرار می گرفته است. 
همانند ترکیب آب نارگیل و آب سیر، می توانید در ابتدا آب سیر را تهیه کرده و سپس با عسل ترکیب کنید. این ترکیب به عقیده بسیاری از افراد یکی از بهترین درمان های طبیعی جهت کمک به رشد موها می باشد. 

در اینجا این مسئله را مجددا تاکید می کنیم که صرفا استفاده از ترکیبات فوق و آغشته کردن سر با آنها برای موهای سر شاید کافی نباشد بلکه ماساژ دادن آهسته به پوست سر نیز در این زمینه می تواند کمک بزرگی به جریان خون سر و در نتیجه رشد بهتر ساقه مو کند. 

سیر برای مو

البته در پایان باید این نکته را هم یادآور شویم که استفاده از روش های درمان و یا تقویت مو به شیوه های سنتی و طبیعی ممکن است همیشه و در همه افراد بطور صد درصد جواب ندهد و بنا به دلایل ریزش مو (که امروزه تعدادشان کم هم نیست) بسیاری از افراد بهترین راهی که در پیش داشته باشند، مراجعه به پزشک و یک کیلینک کاشت مو باشد. کاشت مو، ترمیم مو، مزوتراپی، روش prp و سایر تکنیک هایی که در این مراکز مورد استفاده قرار می گیرند در صورت اجرا و پیاده سازی اصولی توسط یک پزشک متخصص کاشت مو می توانند موجب بدست آوردن موهای ریخته شده و از دست رفته شما شوند. 

 به خصوص برای کسانی که تعداد موهای ریخته شده و وسعت ناحیه طاس سرشان زیاد است، به دلیل زخم و یا خارش دچار ریزش مو شده اند، دچار بیماری ها و یا ناراحتی هایی چون آلوپسیا شده اند، مشکل ریزش موی ارثی دارند و غیره...


جهت معاینه و مشاوره شما میتوانید از طریق واتسپ و یا تلگرام با شماره 09122115442 تماس حاصل فرمایید

}
فرم ویزیت آنلاین کاشت مواگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید