از ریزش مو تا کاشت مو

حدود یک سوم زنان ریزش مو را تجربه می کنند در حالی که ریزش مو در زنان بیشتر از مردان از نظر عاطفی تاثیر می گذارد.

رایجترین نوع طاسی در بین زنان و مردان ، طاسی ارثی یا همان طاسی مدل زنانه و مردانه است. در مردان طاسی معمولا با کم شد خط رویش به صورت حرف M شروع می شود. در زنان طاسی ارثی با نازک شدن تدریجی جلوی سر شروع می شود. 

دلایل ریزش مو زیاد است مثل شرایط پزشکی و استرس و جراحی. بنابراین در ابتدا فرد باید به متخصص پوست مراجعه کند تا دلیل ریزش مو را تعیین کنند.

از ریزش مو تا کاشت مو

الگوی ریزش موی زنانه:

3 الگو برای ریزش موی زنانه وجود دارد . 

نوع اول، نازک شدگی کم موها است که با تغییر دادن مدل مو برطرف می شود. 

نوع دوم، در این نوع ریزش مو فقط حجم موها کمی شده است

نوع سوم؛ نازک شدگی موهای سر گسترده شده است بخصوص در جلوی سر که بسیار مشخص است.

تعریف طاسی ارثی:

معمولا همه بانوان تا حدودی طاسی مدل زنانه دارند که معمولا پس از دوره یائسگی بسیار نمایان می شود. درواقع احتمال طاسی مدل زنانه با افزایش سن بانوان افزایش می یابد. در این نوع طاسی چند ژن دخیل است همچنین گاهی تولید زیاد آندروژن (ژن جنسی مردانه) در این نوع ریزش نقش دارد.

چرخه زندگی یک تار مو:

هر مو از یک تار مو تشکیل شده است و 3 مرحله رشد دارد. 

مرحله اول؛ مرحله رشد فعال مو است که 2 تا 7 سال طول می کشد.

مرحله دوم؛ مرحله استراحت مو است که معمولا 2 هفته طول می کشد . در این مرحله ساقه مو به سمت سطح پوست حرکت می کند  و از تار مو جدا می شود.

مرحله سوم؛ این مرحله توقف است که حدود 3 ماه طول می کشد و موی قدیمی می ریزد.

درمان ریزش مو با دارو:

درمان ریزش موی زنان با دارو اغلب رایج است این داروها عبارت است از «مانتی آندروژن و قرص آهن».

داروی ماینوکسیدیل در ابتدا به عنوان دارویی برای بیماری فشار خون استفاده می شد اما افرادی که استفاده می کردند متوجه رشد موهایشان در حین استفاده آن شدند. در حال حاضر ماینوکسیدیل 2% برای فرق سر استفاده می شود و رشد مو را تحریک می کند و گاهی اوقات باعث رویش موهای جدید می شود. دوره مصرف این دارو معولا 6 ماه تا 1 سال است.

نحوه مصرف ماینوکسیدیل:

ابتدا باید کف سر کاملا خشک و تمیز باشد سپس با قطره چکان از ماینوکسیدیل روزی 2 بار روی بخشی از سرتان که دچار نازک شدگی شده است بریزید و ماساژ بدهید تا ماینوکسیدیل به تارهای مو برسد. حداقل تا 4 ساعت پس از مصرف ماینوکسیدیل، نباید شامپو به سر بزنید. مصرف ماینوکسیدیل؛ ایمن است اما گاهی اوقات برخی عوارض جانبی دارد مثلا ممکن است باعث شود رنگ موها و بافت انها تغییر کند. و یا گاهی اوقات بدلیل ریختن قطره ماینوکسیدیل در جاهای دیگر از صورت، ممکن است باعث رویش مو در آنجا شود.

آنتی آندروژن ها:

داروهای ضد تولید آندروژن (هورمون جنسی مردانه) برای درمان ریزش موی مدل زنانه هنوز اثبات نشده است اما برخی مطالعات نشان داده در برخی مواردی که ماینوکسیدیل کارساز نیست، مصرف این داروها تاثیر گذار است عوارض جانبی مصرف این دارو، اضافه وزن افسردگی و خستگی مفرط است.

منابع حاوی آهن:

در برخی بانوان، کمبود اهن باعث ریزش مو می شود بخصوص اگر رژیم گیاه خواری داشته باشد. اگر میزان اهن کمتر از 70 نانوگرم در هر سانتیمتر باسد درنتیجه فرد دچار فقر آهن است و باید مواد حاوی آهن مصرف کند.

کاشت مو:

کاشت مو روشی است که از دهه 1950 در آمریکا برای درمان طاسی استفاده می شود که شامل جابحایی رشته های تار مو از پشت سر و کاشتن ان در نواحی طاس شده است. روشهای مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که امروز حدود 90% پزشکان متخصص از روشهای FUE و SUT استفاده می کنند که در این روشها واحدهای فولیکولی از پشت سر یا کنار سر برداشته می شود و پس از استخراج گرفتها از آنها در ناحیه مورد نظر کاشت می شود.

این دو روش مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه هدر رفت گرفتها به صفر رسیده است بخصوص در روش SUT که تیم پزشکی گرفتها را به روشی خاص فریز می کند و نمی گذارد آسیب ببیند.

از سوی دیگر در این روشها در یک جلسه بیشترین میزان گرفتها کاشت می شود و دیگر نیازی به جلسه تکراری نیست. همچنین در این روشها هیچگونه جای زخم، اسکار و یا دردی را فرد متقاضی کاشت  تجربه نمی کند.

گفتنی است در حال حاضر مرکز تخصصی موی رنسانس بنیانگذار روش SUTدر ایران است. و در حال حاضر از دو روش SUTو FUEبرای کاشت مو استفادمی کند از سوی دیگر می توانید با تماس با شماره های  02188909050 و 02188909051  از مشاوره رایگان تیم پزشکی ما در ای مرکز استفاده کنید و یا عکس خود را به شماره 09122115442 از طریق تلگرام ارسال کنید .


جهت معاینه و مشاوره شما میتوانید از طریق واتسپ و یا تلگرام با شماره 09122115442 تماس حاصل فرمایید

}
فرم ویزیت آنلاین کاشت مواگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید